Переяслав-Хмельницька районна рада — Як обрати собі лікаря в Переяславі і підписати з ним декларацію? Пояснюємо на пальцях
Четвер, 05 вересня 2019 15:23

Як обрати собі лікаря в Переяславі і підписати з ним декларацію? Пояснюємо на пальцях

Більше року амбулаторії первинної медицини Переяславщини обслуговують клієнтів на підставі персонально укладених декларацій лікаря з пацієнтом. Та досі ще не всі жителі змогли це зробити. Переяслав.City покроково розповіcть, як треба діяти.

Коли і куди можна звернутися?

Для підписання декларацій між пацієнтом та сімейним лікарем МОЗ не визначило чітких часових рамок. Кампанія "Обери свого лікаря" розпочалася з 1 квітня 2018 року і не має дати закінчення. Людина, яка досі не підписала декларацію, може це зробити у будь-який час.

Це є процедура добровільного вибору людиною саме того лікаря, якому вона найбільше довіряє: знає особисто з попереднього досвіду чи за порадою родичів або знайомих. Тож сімейного лікаря можна обирати незалежно від місця його роботи та вашого проживання. Тобто це може бути лікар міської амбулаторії Переяслав-Хмельницького Центру первинної медико-санітарної допомоги, що розміщується в поліклініці, або лікар буд-якої найближчої сільської амбулаторії чи навіть у сусідньому місті. Головне – доступність та зручність для пацієнта, щоб звертатися до нього за допомогою.

Чому деякі лікарі відмовляють у підписанні декларації?

Лікар сімейної практики, терапевти чи педіатр може підписати декларацію з обмеженою кількістю пацієнтів, за яких отримає кошти заклад, де він працює, від Національної служби здоров'я.

Перевищення ліміту в принципі допускається, але тоді ці послуги закладу не оплачуватимуться, тому відмова лікаря в такому разі обґрунтована.

– Сімейні лікарі та терапевти, які працюють у міській амбулаторії, – кожен набрав максимальну кількість своїх пацієнтів, – коментує директор Переяслав-Хмельницького ЦПМСД Наталія Царенок. – Є вільні місця в частини сімейних лікарів сільських амбулаторій. У складі нашого центру таких є п’ять та три в Студениківській ОТГ, які вже відокремилися. Переяславці можуть підписувати декларацію і з ними, та до них на прийом їхати з міста чи іншого віддаленого села для більшості людей буде проблемою.

Як знайти "вільного" лікаря?

– У нас досі не вистачає лікарів з розрахунку на наявну кількість населення, – продовжує Царенок. – Тож особливо жителі міста не всі змогли підписати декларацію. Наприкінці кожного місяця Національна служба здоров'я України проводить так звану деактивацію підписаних кожним лікарем декларацій. З переліку вилучаються ті, що оформлені на людей, які померли чи з різних причин розірвали договір про обслуговування в конкретного лікаря. Таким чином у декого з лікарів на початок кожного місяця з'являються вільні місця. Ось з ними і можна підписувати.

Де про це дізнатися?

Ознайомитися самостійно з поточною ситуацією щодо кількості декларацій в кожного лікаря Центру можна на сайті Нацслужби здоров'я (розділ Громадянам – Електронна карта).

Служба веде реєстр лікарів, з якими укладені договори, та обліковує підписання ними декларацій з пацієнтами. Дані оновлюються кожні три доби. Відкрийте з допомогою вказаних опцій перелік лікарів Переяслав-Хмельницкого центру, подивіться кількість пацієнтів, які кожен з них наразі мають. Оберіть собі лікаря і якщо в нього є пацієнтська "вакансія" , тоді звертайтеся до нього в кабінет прийому в поліклініці. У такому разі лікар не має права відмовити у підписанні декларації.

Як визначити чи є в лікаря вільне місце і скільки їх?

Сімейний лікар може обслуговувати 1800 пацієнтів і плюс 180 (10%), за які НСЗУ повністю оплачуватиме надані ним послуги. Тобто в сімейного лікаря може бути 1980 декларацій, у терапевта – 2200, педіатра – 990. Різниця між наявною та максимальною кількістю декларацій і є вільними місцями.

Наприклад, на 27 серпня у сімейного лікаря Ірини Марченко було 8 вільних місць, у лікаря-терапевта Людмили Малай – усього два. От тільки до них і можна звернутися щодо декларації для дорослих. Решта девять міських лікарів первинки мають навіть більшу кількість пацієнтів, ніж визначений поріг. Серед  девяти педіатрів дитячої поліклініки ЦПМСД нових пацієнтів може набирати ще кожен з них.

Але ця ситуація змінюється досить оперативно: на кожному прийомі лікар може підписувати нових пацієнтів, – продовжує директор центру. – Зазвичай вони спеціально чекають такої нагоди, попередньо домовляючись з лікарем, якого обрали. Тому доцільно завчасно підійти до лікаря і попроситися записати в чергу, коли звільниться місце. Загалом адміністрація закладу не впливає на рішення лікаря, аби він підписав більше визначеної норми – це може бути тільки особиста домовленість його з пацієнтом.

Що потрібно для підписання декларації?

Порядок не змінився і залишається досить простим. При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та мобільний телефон. Його номер внесуть в декларацію і саме за ним її ідентифікуватимуть у базі даних. Тому необхідно пам'ятати цей номер і не змінювати його. А в разі потреби це зробити чи втрати телефону – попередити про це свого лікаря.

Чи можна згодом змінити свого лікаря?

Медична декларація, яка підписується під час вибору лікаря, не є юридичним документом, а лише підтвердженням згоди пацієнта обслуговуватися у конкретного лікаря. Щоб його змінити (з різних причин) достатньо просто укласти нову декларацію з іншим лікарем і при її підписанні в електронній системі даних НСЗУ попередня автоматично анулюється.

 

Сайт Переяслав City

Прочитано 240 разів
Top