Переяслав-Хмельницька районна рада — На Переяславщині вже діє програма “Доступні ліки”
Вівторок, 16 травня 2017 15:24

На Переяславщині вже діє програма “Доступні ліки”

Урядова програма “Доступні ліки” стартувала в нашій країні із 1 квітня цього року. Жителі Переяславщини, хворі на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму та цукровий діабет ІІ типу зможуть отримати ліки в аптеці “Оптика”, яка розташована на вул. Богдана Хмельницького, 137 (ТЦ “Софія”) та в аптеці №1, що на вул. Богдана Хмельницького, 76/3 (навпроти дитячого садочка №7 “Берізка”).

Що потрібно знати про цю програму, розповідає головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Царенок, 39 років.

– Як отримати безкоштовні ліки?

– Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету II типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. Для цього потрібно звернутися до терапевта або сімейного лікаря та отримати правильно виписаний рецепт. Затим завітати до аптеки з позначкою “Доступні ліки” та отримати ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом. Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

– Чому саме ці категорії захворювань?

– Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч, за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

– Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

– Пацієнт має зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку, або ж може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

– Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

– Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі “Доступні ліки”. Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі. Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, можна отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

– Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

– Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

– Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

– Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати. В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

– Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

– Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим. У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.

Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

– Скільки коштів виділив Уряд на програму?

– На 2017 рік Уряд виділив 500 млн гривень.

З усіх питань звертайтесь на урядову гарячу лінію 15-45.

Підготувала Олена МАТВІЄНКО

Прочитано 362 разів
Top